سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

عملکرد و مصرف انرژی Helio X20 در مقایسه با نسل پیش 40 درصد بهبود یافته است

دیروز مدیاتک از تراشه‌ی جدید خود با عنوان Helio X20 رونمایی کرد. این تراشه را باید اولین نمونه‌ی 10 هسته‌ای خواند که در گجت‌های موبایل مورد استفاده قرار خواهد رفت. مدیاتک تراشه‌ی جدید خود را مبتنی بر لیتوگرافی 20 نانومتری توسعه داده است. در این تراشه از معماری سه لایه‌ی هسته‌ها استفاده شده که شامل 4 هسته‌ی Cortex-A53 با فرکانس 1.4 گیگاهرتز، 4 هسته‌ی Cortex-A53 دیگر با فرکانس 2 گیگاهرتز و دو هسته‌ی قدرتمند Cortex-A72 با فرکانس 2.5 گیگاهرتز است.

چهار هسته‌ی Cortex-A53 با فرکانس پایین برای انجام پردازش‌های سبک تا معمولی نظیر پخش ویدیوهای اولترا اچ‌دی در نظر گرفته شده‌اند. دو هسته‌ی پردازشی Cortex-A72 برای پردازش‌های سنگین نظیر انجام بازی‌های بسیار سنگین در نظر گرفته شده‌اند.

مدیاتک به‌همراه هلیو ایکس 20، معماری جدید سه لایه‌ی خود را نیز معرفی کرده است. هدف از این معماری کاهش مصرف 30 درصدی تراشه است. همچنین باید به پردازنده‌ی گرافیکی از سری Mali-T800 نیز اشاره کرد که با بهبود 10 درصدی در میزان مصرف انرژی همراه شده است. در مجموع می‌توان مشاهده کرد که تراشه‌ی Helio X20 در مقایسه با نسل پیشین، از نظر مصرف انرژی 40 درصد بهبود یافته است.

از جمله‌ی قابلیت‌های دیگر این تراشه می‌توان به پشتیبانی از دوربین 32 مگاپیکسل یا دو سنسور 13 مگاپیکسل به‌همراه موتور عمق سنج سه بعدی اشاره کرد. هلیو ایکس 20 از فیلم‌برداری 4K نیز پشتیبانی می‌کند. از جمله‌ی قابلیت‌های دیگر این تراشه می‌توان به عمق رنگ 10 بیتی، پشتیبانی از دیکدینگ سخت‌افزاری VP9 و HECV، پشتیبانی از ارتباط LTE Cat-6 و بهبود 70 درصدی عملکرد مودم این تراشه اشاره کرد.