سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

مایکروسافت اپلیکیشنی برای بیماران مبتلا به کور رنگی منتشر کرد

از قابلیت‌های متنوع گوشی‌های هوشمند امروزی می‌توان به تفکیک و وضوح بیشتر رنگ‌ها به گونه‌ای که افراد مبتلا به Color Blind نیز بتوانند طیف‌های رنگی را تشخیص دهند، اشاره کرد.

با وجود اینکه اپلیکیشن‌های متعددی نیز در این حوزه وجود دارد اما کمپانی مایکروسافت هم بیکار ننشسته و نرم‌افزاری جدید با الگویی منحصر به فرد با عنوان Color Binoculars ساخته است. این اپلیکیشن که در حال حاضر تنها برای آی‌اواس منتشر شده به افرادی که مشکل کور رنگی دارند کمک می‌کند تا بتوانند رنگ‌های خاصی را ببینند که در تشخیص آنها مشکل دارند.

با توجه به اینکه بیماری کور رنگی یک اختلال ارثی در سلول‌های مخروطی چشم به شمار می‌رود و دارای طبقه بندی‌های متفاوتی است اما این نرم‌افزار می‌تواند پاسخگوی نیاز تمامی افراد مرتبط با این دسته‌بندی‌ها باشد، به خصوص سه نوع متداول سرخ‌ دشوار بینی Protanomaly، سبز دشوار بینی Deuteranomaly و آبی‌ دشوار بینی Tritanomaly.

نحوه‌ی کار اپلیکیشن نیز بدین ترتیب است که با اجرای آن دوربین گوشی فعال شده و تصاویر و رنگ‌های طبیعی محیط برای بیماران به بهترین شکل ممکن تنظیم شده و به نمایش در می‌آید. این قابلیت در اموری مانند خرید‌ن گل، هدیه و لباس که مشخصا نیاز به تشخیص و تفکیک رنگ‌ها دارد به بیماران کمک می‌کند تا بتوانند چنین فعالیت‌هایی را به آسانی انجام دهند.

اپلیکیشن دوربینِ  چشمیِ  رنگی (Color Binoculars) در حال حاضر برای کاربران سیستم عامل iOS و به صورت مجانی در دسترس قرار گرفته است و فعلاً خبری از انتشار نسخه‌ی ویندوز فون یا اندرویدی آن نیست.