سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

مقایسه دوربین اچ تی سی 10، گلکسی اس 7 اج و اپل آیفون 6 اس پلاس

اچ‌تی‌سی 10 دوشنبه در ایران به صورت رسمی رونمایی شد. این گوشی هوشمند دارای دوربین ۱۲ مگاپیکسلی است که مجهز به حسگر با F/1.8 و پیکسل با اندازه‌ی بزرگ ۱.۵۵ میکرون شده است تا بتواند نور خوبی را جذب کرده و تصاویری روشن را حتی در محیط‌های کم نور و تاریک ثبت کند. در ادامه ۴ تصویر از محیط‌های مختلف را می‌توانید مشاهده کنید که با استفاده از دوربین سه گوشی گلکسی اس ۷ اج، آيفون ۶ اس پلاس و اچ‌تی‌سی ۱۰ گرفته شده‌اند که هر سه دارای حسگر ۱۲ مگاپیکسلی هستند.

نمونه تصویر اول

اچ تی سی 10(1)

نمونه تصویر اچ‌تی‌سی ۱۰


گلکسی اس 7 اج (۱)

نمونه تصویر گلکسی اس ۷ اج


6 اس پلاس (۱)

نمونه تصویر آيفون ۶ اس پلاس

در این تصویر گلکسی اس ۷ اج عکس‌ها با رنگ‌های گرم‌تر ثبت کرده و نویز تصویر در مقایسه با دو دوربین دیگر کمتر است، اما اچ‌تی‌سی ۱۰ و آيفون ۶ اس پلاس رنگ‌ها را طبیعی‌تر ثبت کرده‌اند و نویز بیشتری دارند. میدان دید آيفون ۶ اس پلاس به دلیل f/2.2 نسبت به اچ‌تی‌سی ۱۰ و گلکسی اس ۷ اج بیشتر است و توانسته جزئیات بیشتری از محیط اطراف را بدون مات کردن آن‌ها ثبت کند.

نمونه تصویر دوم

اچ تی سی 10

نمونه تصویر اچ‌تی‌سی ۱۰


گلکسی اس 7 اج

نمونه تصویر گلکسی اس ۷ اج


آیفون ۶ اس پلاس

نمونه تصویر آيفون ۶ اس پلاس

بار دیگر در این شرایط شاهد شارپ شدن بالای تصاویر گلکسی اس ۷ اج هستیم. اما هر دو گوشی گلکسی اس ۷ اج و آيفون ۶ اس پلاس توانسته‌اند جزئیات خوبی را ثبت کرده و چراغ موجود در وسط تصویر و نقش موجود روی ستون را به خوبی نمایش دهند. اما اچ‌تی‌سی ۱۰ نتوانسته جزئیات چراغ را به خوبی ثبت کند و از طرفی نور زیر پرده که از پنجره ساطع می‌شود به طور کامل جزئیات آن بخش را از بین برده و این در حالی است که آيفون ۶ اس پلاس و گلکسی اس ۷ اج توانسته‌اند چهار چوب پنجره را در تصویر ثبت کنند.

نمونه تصویر سوم

اچ تی سی 10

نمونه تصویر اچ‌تی‌سی ۱۰


گلکسی اس 7 اج

نمونه تصویر گلکسی اس ۷ اج


آیفون ۶ اس پلاس

نمونه تصویر آيفون ۶ اس پلاس

در این تصاویر شارپ شدن عکس‌های گلکسی اس ۷ اج بیشتر نیز به چشم می‌خورد به خصوص در لبه‌های ساختمان‌های موجود در تصویر که به شدت شارپ شده‌اند. بار دیگر رنگ‌ها در تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس ۷ اج اشباع هستند. تصاویر ثبت شده آيفون ۶ اس پلاس رنگ طبیعی دارند و جزئیات آن نیز مناسب هستند اما رنگ‌های ثبت شده توسط اچ‌تی‌سی ۱۰ کمی مرده به نظر می‌رسند و از رنگ‌های طبیعی به مقدار کمی فاصله دارند.

نمونه تصویر چهارم

اچ تی سی 10

نمونه تصویر اچ‌تی‌سی ۱۰


گلکسی اس 7 اج

نمونه تصویر گلکسی اس ۷ اج


آيفون 6 اس پلاس

نمونه تصویر آيفون ۶ اس پلاس

در این سری تصاویر، عکس‌های ماکروی گرفته شده را مشاهده می‌کنید. گلکسی اس ۷ اج به دلیل داشتن f/1.7 میدان دید کمی دارد و رنگ‌ها بار دیگر اشباع هستند اما جزئیات به خوبی گرفته شده و فوکوش به خوبی انجام گرفته است. اچ‌تی‌سی ۱۰ در عکس ماکرو نتوانسته فوکوس خوبی داشته باشد و جزئیات گلبرگ‌ها را نیز به خوبی ثبت نکرده است. بار دیگر عکس ثبت شده توسط آیفون ۶ اس پلاس رنگ‌های طبیعی‌تری داشته و توانسته جزئیات خوبی را نیز ثبت کند.

نظر شما چیست؟ کدام دوربین را برتر می‌دانید؟ البته ذکر این نکته ضروری است که اچ‌تی‌سی ۱۰ مورد آزمایش نسخه‌ی دمو بوده و ممکن است در نسخه‌ی نهایی تغییراتی در بخش دوربین ایجاد شود.