سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

نگاهی به اندروید 5 در اکسپریا زد 3 سونی

گوگل همراه با اندروید آبنبات چوبی زبان طراحی متریال را معرفی کرد، طراحی که تمرکز آن بر روی سادگی و یکپارچگی‌ بیشتر در بخش‌های مختلف رابط کابری است. خوشبختانه سونی با تغییراتی جزئی اندروید ۵ را برای پرچمدارش عرضه کرده و همین عامل باعث شده تا سرعت و عملکرد گوشی نه تنها کاهش پیدا نکند بلکه در برخی قسمت‌ها مثل دفترچه تلفن و شماره‌گیر تلفن افزایش پیدا کند. طراحی متریال جان تازه به پرچمدار سونی داده و استفاده از آن را جذاب‌تر از قبل کرده است.

نور اعلانیه‌ها و Quick Setting

گوگل نوار مربوط به اعلانیه‌ها و دسترسی به تنظیمات سریع را به‌طور کامل از نو طرحی کرد و آن‌را ساده‌تر، جذاب‌تر و البته کاربردی‌تر از قبل پیاده‌سازی کرد. به نظر می‌رسد این طراحی مورد پسند سونی هم واقع شده و خوشبختانه سونی آن‌را بدون هیچ‌ تغییری بر روی اکسپریا زد ۳ پیاده‌سازی کرده است.

 xperiaz3-lolipop-notification

حالا دسترسی به میان‌برها به مراتب ساده‌تر از قبل شده و طراحی متریال نیز به مراتب جذاب‌تر و کاربرپسندتر از قبل شده است. نحوه‌ی نمایش اعلانیه‌ها نیز دقیقا در قالب کارت‌مانند مورد نظر گوگل بکار گرفته شده‌اند.

صفحه خانه و محل نمایش اپلیکیشن‌ها

بخش مربوط به نمایش اپلیکیش‌ها، صفحه‌ی خانه، نحوه نمایش آیکون‌ها و فلدرها تغییر چندانی نکرده و ظاهری شبیه به اندروید کیت‌کت در اکسپریا زد ۳ دارد؛ تنها برخی از آیکون‌ها مثل Messaging و phone کمی تغییر کرده‌اند و به شکل تمیز‌تری پیاده‌سازی شده‌اند.

expriaz3-lolipop2

اپلیکیشن‌های اختصاصی سونی

سونی در بخش بروز رسانی اپلیکیشن‌های خود معمولا خوب عمل می‌کند و به صورت مرتب آنها را بروز می‌کند. همراه با اندروید ۵ سونی بعضی از اپلیکیشن‌های اختصاصی خود را با طراحی متریال بروز کرده است. از میان این اپلیکیشن‌ها، بیشترین تغییر شامل حال اپ تماس و پیامک شده است؛ البته اپ نمایش عکس و فیلم هم تغییرات جزئی کرده‌اند که موجب بهبود تجربه‌ی کاربری شده است.

xperiaZ3-lolipop3

تغییرات اعمال شده در این دو بخش به نظر مثبت می‌آیند و کار کردن با گوشی را راحت‌تر کرده‌اند. انیمیشن‌های این بخش نیز عالی به نظر می‌رسند.

منوی تنظیمات

منوی مربوط به تنظیمات همانند نوار نوتیفیکشین تفاوت چندانی با اندروید خام گوگلی ندارد و تنها سونی تنظیماتی که مربوط به اکسپریا زد ۳ است را اضافه کرده؛ حالا می‌توانید با استفاده از امکان جستجو براحتی هر قسمتی را که خواستید جستجو کنید تا راحت‌تر به منوی تنظیم مورد نظر برسید. در میان نتایج جستجو حتی محتوای زیر شاخه‌ی هر کدام از گزینه‌‌های موجود در تنظیمات نیز نمایش داده می‌شود. مثلا اگر Debug را جستجو کنید گزینه‌ی USB Debuging در زیر شاخه‌ی تنظیمات Developer Tools برایتان لیست می‌شود تا به راحتی بتوانید گزینه‌ی مورد نظر خود را بیابید.

xperiaZ3-lolipop4

سونی در اندروید ۵ قابلیت اضافه کردن کاربر جدید را به اکسپریا زد ۳ اضافه کرده تا در صورت نیاز چند کاربر بتوانند از یک گوشی استفاده کنند، خوشبختانه امکان لاگین کاربر میهمان هم اضافه شده، بنابراین بدون هراس از لو رفتن اطلاعات شخصی خود می‌توانید گوشی‌تان را به دوستان یا نزدیکان بدهید.

xperiaZ3-lolipop5

لاک اسکرین

صفحه مربوط به قفل دستگاه بر اساس طراحی متریال بازطراحی شده است؛ زمانی که اعلانیه‌ای دریافت می‌کنید، قسمتی از محتوای آن بصورت سرفصل بر روی نمایشگر به همان شیوه‌ی اندروید آبنباب چوبی نمایش داده می‌شد. در صورتی که با استفاده از الگو یا پین کد گوشی خود را از حالت ققل خارج کنید باید ابتدا از این صفحه خارج شوید و سپس الگو یا پین کد را وارد کنید، در واقع باز کردن گوشی از حالت قفل، دو مرحله‌ای شده است.

xperiaZ3-lolipop6

اپلیکیشن‌های اخیرا اجرا شده (Recent App)

ظاهر ریسنت اپ هم شکل و شمایل اندروید آبناب چوبی را به خود گرفته و اپلیکیشن‌های اخیرا اجرا شده به صورت کارت نمایش داده می‌شود؛ همچنان منوی مربوط به Small apps که مخصوص تلفن‌های اکسپریا سونی است بدون هیچ تغییری بر جای خودش باقی است. از طریق Small Apps می‌توانید برخی از اپلیکیشن‌ها را به صورت پاپ‌آپ روی صفحه و در کنار دیگر اپلیکیشن‌ها اجرا کنید.

xperiaZ3-lolipop7

برای آنکه دید بهترین نسبت به انیمیشن‌ها و رابط کاربری سونی در اندروید ۵ بدست آوردید یک ویدیو از کارکرد آن ضبط کردیم که در ادامه می‌توانید آن را مشاهده کنید.

لینک دانلود

دیگر تغییرات ایجاد شده در بروز رسانی اندروید ۵ برای اکسپریا زد ۳

عملکرد دوربین اکسپریا زد ۳ در بروز رسانی‌های اخیر به شکل محسوسی بهبود یافته است و الگوریتم‌های بهبود تصویر نیز به مراتب بهتر از قبل عمل می‌کنند. علاوه بر این بنچمارک‌های مختلف را بر روی اکسپریا زد ۳ با اندروید ۵ اجرا کردیم و متوجه شدیم در آزمایش‌های مختلف بین ۵ تا ۱۰ درصد عملکرد گوشی بهتر از قبل شده است. به زودی بررسی اکسپریا زد ۳ سونی را با بنچمارک‌های جدید بروز رسانی می‌کنیم. آزمایش دوربین را نیز در قالب یک مقاله‌ی مجزا انجام خواهیم داد. 

نظر شما در باره‌ی رابط کاربری جدید سونی چیست؟