سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

هواپیمایی آسمان ؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی آسمان یکی از ایرلاین های بزرگ کشور است که بیشترین پرواز را به فرودگاه های کوچک کشور دارد. ایرلاین آسمان با ۳۳ فروند هواپیما به ۴۰ شهر داخلی و ۱۳ کشور خارجی پرواز منظم  دارد. با کجارو همراه باشید.

شرکت هواپیمایی آسمان در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل شد. هواپیمایی آسمان هم‌اکنون وسیع‌ترین شبکه پروازی به شهرهای داخلی را  (با تاکید بر پرواز به مناطق محروم کشور) دارد. آسمان برای پوشش هر چه بهتر شبکه پروازی خود، سه مرکز پروازی به ترتیب در تهران، شیراز و مشهد دایر کرده است. هر یک از سه مرکز یادشده، خدمه پروازی و آشیانه‌های تعمیر و نگهداری مستقل دارند تا از این طریق ضمن جذب و آموزش نیروی متخصص بومی، پروازهای روزانه از استقلال کافی برخوردار باشند.

مقاله‌های مرتبط:

ایرلاین آسمان در سال ۱۳۸۱ به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد. این امر سبب شده تا آهنگ رشد و توسعه آسمان بیش از پیش فرونی یابد. آسمان از بدو تأسیس تا کنون دو شاخص مهم یعنی توسعه ناوگان و توسعه توانمندی‌های فنی – عملیاتی شرکت را مدنظر داشته و در این راه به نتایج مهمی دست‌یافته که از آن جمله می‌توان عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان همچون یاتا، نرخ صعودی جابجایی مسافر، گسترش شبکه پروازی، جذب و آموزش نیروی متخصص، ساخت آشیانه‌ها و کارگاه‌های متعدد مهندسی تعمیرات و دریافت گواهینامه‌های بین المللی از سازمان‌های معتبر هوایی اشاره کرد.

هواپیمایی آسمان

آخرین گواهینامه معتبر اخذ شده در این خصوص IOSA خوانده می‌شود که از سوی یاتا برای آسمان صادر شده است. هواپیمایی آسمان همچون سایر خطوط هوایی جهان به ایمنی پروازهای خود قبل از هر شاخص دیگری توجهی خاص دارد. از این‌رو با ایجاد سیستم مدیریت ایمنی که در اصطلاح اس.ام.اس خوانده می‌شود، آخرین رهیافت‌های جهانی ایمنی را در سازمان خود اعمال و دیده بانی می‌کند

ناوگان هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان هم‌اکنون با ۳۳ فروند هواپیما به ۴۰ شهر داخلی و ۱۳ کشور خارجی پرواز منظم  دارد.

ایرباس A340

هواپیمایی آسمان

تعداد هواپیما: ۱

تعداد صندلی: ۲۴۰

ایرباس A320

تعداد هواپیما: ۳

تعداد صندلی: ۱۵۰

 

BOEING 727

هواپیمایی آسمان

تعداد هواپیما: ۵

تعداد صندلی: ۱۷۲

BOEING 737

هواپیمایی آسمان

تعداد هواپیما: ۲

تعداد صندلی: ۱۴۴

FOKKER 100

تعداد هواپیما: ۱۶

تعداد صندلی: ۱۰۰-۱۰۹

ATR 72

هواپیمایی آسمان

تعداد هواپیما: ۶

تعداد صندلی: ۶۶

مقاصد پروازی هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان

آبادان

فرودگاه آبادان

اراک

 فرودگاه اراک

اهواز

فرودگاه اهواز

اردبیل

فرودگاه اردبیل

بندر عسلویه

فرودگاه خلیج فارس

بغداد عراق

فرودگاه بین‌المللی بغداد

بم

 فرودگاه بم

بندرعباس

فرودگاه بین‌المللی بندرعباس

بندر لنگه

فرودگاه بندر لنگه

بجنورد

 فرودگاه بجنورد

بوشهر

 فرودگاه بوشهر

بندر چابهار

فرودگاه کنارک

دمشق سوریه

فرودگاه بین‌المللی دمشق

دزفول

فرودگاه دزفول

دوحه قطر

فرودگاه بین‌المللی دوحه

 دبی امارات متحده عربی

فرودگاه بین‌المللی دبی (قطب)

دوشنبه  تاجیکستان

 فرودگاه بین‌المللی دوشنبه

گرگان

فرودگاه گرگان

ایلام

فرودگاه ایلام

اصفهان

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان

استانبول ترکیه

 • فرودگاه بین‌المللی آتاترک
 • فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن

کابل افغانستان

فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی

قندهار افغانستان

میدان هوایی بین‌المللی قندهار

کرمان

 فرودگاه کرمان

کرمانشاه

 فرودگاه کرمانشاه

خوی

فرودگاه خوی

جزیره کیش

فرودگاه بین‌المللی کیش

کویت (شهر) کویت

فرودگاه بین‌المللی کویت

کوالا لامپور مالزی

 فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور

لامرد

فرودگاه لامرد

شهرستان لارستان

فرودگاه لارستان

منامه بحرین

فرودگاه بین‌المللی بحرین

مشهد

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد (قطب)

نجف

فرودگاه بین‌المللی نجف

نوشهر

 فرودگاه نوشهر

پارس‌آباد

 فرودگاه پارس‌آباد مغان

جزیره قشم

فرودگاه دیرستان

رامسر

فرودگاه رامسر

رشت

 فرودگاه سردار جنگل رشت

سبزوار

فرودگاه سبزوار

سهند

فرودگاه سهند

سنندج

 فرودگاه سنندج

ساری

فرودگاه دشت ناز ساری

شاهرود

فرودگاه شاهرود

شیراز

فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز (قطب)

استکهلم سوئد

 فرودگاه استکهلم-آرلاندا

تبریز

 فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز 

تهران 

 • فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (قطب اصلی)
 • فرودگاه بین‌المللی مهرآباد (قطب اصلی)

ارومیه

فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه

یاسوج

 فرودگاه یاسوج

یزد

فرودگاه شهید صدوقی یزد

ایروان ارمنستان

فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس

زاهدان

 فرودگاه بین‌المللی زاهدان

عملکرد هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، در سال ۱۳۹۳ این شرکت با میانگین زمان تأخیر ۴۵ دقیقه‌ای بیشترین تأخیرات پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشت. 

در مرداد ۱۳۹۴ و پس از تأخیر ۱۰ ساعته پرواز تهران -اهواز، سازمان هواپیمایی کشوری ضمن تذکر کتبی به شرکت آسمان صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده این شرکت را به حالت تعلیق درآورد. 

سوانح هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان

 • ۲۰ مهر ۱۳۷۳ (۱۲ اکتبر ۱۹۹۴)، سقوط پرواز ۷۴۶ آسمان. هواپیمای فوکر ۲۸ آسمان که در مسیر اصفهان-تهران در حال حرکت بود به علت نقص فنی از کنترل خارج و به ارتفاعات کرکس برخورد کرد. در این حادثه ۵۹ مسافر و ۷ خدمه کشته شدند.
 • در ۲ شهریور ۱۳۸۷، پرواز شماره ۶۸۹۵ هواپیمایی آیتک ایر که از بیشکک عازم تهران بود، لحظاتی پس از پرواز در نزدیکی بیشکک سقوط کرد و ۶۸ نفر از مسافران آن کشته شدند.

حوادث هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان

 • در ۲۴بهمن ۱۳۹۳پرواز ۱۶:۳۰ از تهران به مقصد یزد با اعلام ۶ مرتبه تاخیر و ۲ بار سوار و تخلیه مسافرین از هواپیمای فوکر۱۰۰ با اعتراض مسافرین همراه شد که تعدادی از آن ها خواستار بازگشت وسایلشان و انصراف از پرواز شدند ولی با بی اعتنایی مسئولین هواپیمایی مواجه شدند و تهدید به بازداشت شدند و با وجود نقص فنی جدی و متقاعد کردن خلبان به پرواز سرانجام با ۱۳ ساعت تاخیر در فرودگاه یزد فرود آمد.
 • در روز بیستم مرداد سال ۱۳۸۸ یکی از چرخ‌های هواپیمای پرواز شماره ۷۲۹ هواپیمایی آسمان در هنگام فرود در فرودگاه اصفهان ترکید و آتش گرفت.
 • در فروردین ۱۳۸۹، آتش‌سوزی و نقص فنی در پرواز هواپیمایی آسمان از عسلویه به سمت تهران باعث ایجاد رعب و وحشت مسافران و کنسل شدن این پرواز گردید. خلبان با جسارت و توانایی بالا هواپیما را نگه داشت و مسافران این پرواز هواپیما را بدون وارد شدن خسارت جانی ترک کردند.
 • در ۴ شهریور ۱۳۸۹، پرواز شماره ۷۷۳ آسمان از مبدأ تهران به مقصد تبریز پس از فرود در فرودگاه تبریز کنترل خود را از دست داد و در گودالی در انتهای باند متوقف شد.
 • در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، پرواز شماره ۸۵۳ هواپیمایی آسمان که از مشهد عازم زاهدان بود، به دلیل عدم باز شدن چرخ سمت چپ عقب درخواست فرود اضطراری کرد و به ناچار با وجود یک چرخ بسته به حالت اضطرار در باند فرودگاه بین‌المللی زاهدان فرود آمد و با وجود اینکه این هواپیما از باند پرواز خارج و لاستیک آن دچار ترکیدگی شد اما تمامی ۱۱۳ نفر مسافر این پرواز جان سالم به در بردند و تنها ۹ نفر مصدوم شدند که بصورت سرپایی درمان شدند.
 • در ۵ آبان ۱۳۹۳، پرواز تهران – ایروان که از فرودگاه امام خمینی برخاست به علت بروز نقص فنی و آزاد نشدن دریچه چرخ سمت چپ هواپیما پس از مدتی پرواز در آسمان تهران و کاهش میزان سوخت خود، مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد می‌شود.
 • در ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴، پرواز تهران – شیراز دقایقی پس از پرواز با نقص فنی مواجه شد و با کم کردن سوخت در آسمان تهران دوباره به فرودگاه مهرآباد بازگشت.
 • در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴، پرواز تهران-زاهدان این شرکت با بوئینگ ۷۲۷ به دلیل نقص فنی پس از حدود ۵۰ دقیقه پرواز مجبور به بازگشت به تهران شد.