سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

پردازنده های Core i سری برادول مبتنی بر لیتوگرافی 14 نانومتر از راه می رسند

 پردازنده‌های جدید اینتل بر روی سوکت LGA1150 قرار گرفته و با مادربردهای سری Z97 سازگار خواهند بود.کمپانی‌های ایسوس و ASRock به تازگی اعلام کرده‌اند که مادربردهای آن‌ها نیز از سری جدید پردازنده‌های ۱۴ نانومتری اینتل پشتیبانی خواهند کرد. BIOS این پردازنده‌ها بروزرسانی شده و به نام‌های Core i7-5775C و Core i5-5675C هستند.

intel-broadwell-naming

پسوند «C» که در نام هر دو پردازنده‌ی Core i7-5775C و Core i5-5675C آمده، همانند پسوند «K» در پردازنده‌های قدیمی‌تر، ضریب باز بودن این دو محصول و امکان اورکلاک آن‌ها را نشان می‌دهد.

پردازنده‌ی Core i7-5775C در حالت پایه دارای فرکانسی معادل ۳.۳ گیگاهرتز است که این میزان در حالت توربو به ۳.۷ گیگاهرتز افزایش می‌یابد. این چیپ‌ست دارای ۴ هسته بوده و با بهره‌گیری از تکنولوژی Hyper Threading، در اجرای‌ برنامه و بازی‌های سنگین و پردازش‌های پیچیده بهترین کارایی را از خود نشان خواهد داد؛ میزان ۶ مگابایت حافظه کش سطح 3 برای این پردازنده در نظر گرفته شده و با حافظه‌های DDR3 با فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز سازگار بوده و توان مصرفی آن در بیشترین حالت ۶۵ وات خواهد بود.

پردازنده‌ی Core i5-5675C دارای چهار هسته پردازشی و ۳.۱ گیگاهرتز فرکانس است که در حالت توربو به ۳.۷ گیگاهرتز افزایش می‌یابد. این چیپ‌ست برخلاف Core i7-5775C از تکنولوژی Hyper Threading بهره نمی‌برد. این پردازنده با ۴ مگابایت حافظه نهان و توان مصرفی معادل ۶۵ وات کار پردازش را انجام خواهد داد. Core i5-5675C همانند نمونه‌ی قبلی خود یعنی Core i7-5775C با حافظه‌های DDR3 با فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز سازگار خواهد بود.

اگر در آینده‌ای نزدیک قصد خرید و استفاده‌ی این پردازنده‌ها را دارید، به یاد داشته باشید که ابتدا باید به فکر تهیه‌ی رم‌های DDR3L باشید. این پردازنده‌ها در سه ماه‌ دوم سال جاری میلادی تولید خواهند شد.