سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

پژوهشگران اثر هنری ون گوگ را با اریگامی DNA بازسازی کردند

بازسازی آثار هنری در قالب مینیاتور بسیار دشوار و چالش برانگیز بوده و دقت و شکیبایی فراوانی را می‌طلبد. بنظر می‌رسد دانشمندان موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا (Caltech) نیز با بکارگیری ابزارها و دانش خود وارد این حوزه شده و اثر کلاسیک شب پر ستاره‌ی (The Starry Night) ونسان ون گوگ در ابعاد یک سکه‌ی ده سنتی از نو خلق کرده‌اند: آن‌ها این اثر را با رشته‌های DNA در هم تنیده و ظریفی در طی فرایندی موسوم به اریگامی DNA، از نو ساخته‌‌اند.

پس از آنکه یک رشته‌ی ژنتیکی به فرم خاصی تنیده شد، دانشمندان می‌توانند از آن به عنوان یک داربست برای اتصال قطعاتی در مقیاس نانومتر مانند نانولوله‌های کربنی یا داروها، استفاده کنند. بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی Caltech نقاشی ون گوگ نشان دهنده‌ی اثبات مفهوم چگونگی استفاده از تکنیکی موسوم به تا کردن دقیق (the precision folding) جهت ساخت دستگاه‌های مبتنی بر تراشه مانند مدارهای کامپیوتری است. پژوهشگران با بهبود و اصلاح این روش قادر به جاگذاری دقیق اشکال DNA روی هر سطحی هستند که پیش از این در ساخت تراشه‌های کامپیوتری استفاده می‌شد.

دانشمندان Caltech با انتشار یافته‌های خود در ژورنال نیچر، نخستین استفاده‌ی خود از این تکنیک را گزارش داده‌اند: استفاده از اریگامی ژنتیکی به منظور نصب مولکول‌های فلورسنت در داخل منابع نور میکروسکوپی، موسوم به حفره کریستالی فوتونی (PCC). هر اتم درخشان با هرنانومتر افزایش فاصله از PCC، کم‌نورتر شده و بدین ترتیب به دقت روش “تا کردن” نیاز دارد. این منابع نور در تطابق با یک رنگ به خصوص (در مورد این آزمایش، قرمز تیره) و در یک طول موج طیف مرئی، تشدید می‌شوند. پژوهشگران با جابجا کردن آنها در نهایت فرم نقاشی مشهور ون گوگ را شکل داده‌اند.

اکنون که شاهکار اریگامی آنها کامل شده است، این تیم قصد دارد تا طول عمر مولکول‌های فلورسنت را بهبود دهد، چرا که این مولکول‌ها تنها ۴۵ ثانیه روشن باقی می‌مانند و پس از این مدت، با اکسیژن واکنش داده و می‌سوزند. همچنین پس از آنکه اتکای آنها به طیفی از رنگ قرمز از بین رفته و قادر به گسیل تنها یک رنگ خالص شوند، بدین می‌توانند از این متد در موارد بسیاری، مانند پردازش کوانتومی استفاده کنند.