سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

زوم‌اپ: اپلیکیشن Grab for Instagram امکانات متنوعی را به اینستاگرام اضافه می‌کند

تاکنون اپلیکیشن‌های بسیاری برای مدیریت اینستاگرام منتشر شده‌اند که در زومیت نیز به معرفی چند نسخه‌ی بی نقص از آن‌ها مانند Imagine Instagram پرداخته‌ایم. قصه‌ی Grab for Instagram اما بسیار با اپلیکیشن‌های پیشین متفاوت است. امکانات و کلاس کاری این برنامه به حدی غیر قابل انتظار و غافل گیر کننده است که گویی اینستاگرام رسما نسخه‌ی جدیدی از خود را منتشر کرده است. برخلاف همیشه که اپلیکیشن‌های مختلف همان اینستاگرام همیشگی را با ظاهری متفاوت به شما نمایش می‌دادند، Grab for Instagram امکانات بسیاری را نیز به آن اضافه کرده است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. تمام ویژگی‌هایی که در زیر با آن‌ها آشنا خواهید شد به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهند گرفت و بخش پرداخت درون برنامه، تنها برای حذف تبلیغات قرار داده شده است.

ابتدا به بررسی منوی کشویی در کنار برنامه و ابزارهای موجود در آن خواهیم پرداخت. با بازگشایی این منو، ابتدا تصویری از عکس پروفایل خود را مشاهده می‌کنید که نام نمایشی و آیدی شما در زیر آن نوشته شده است و با لمس روی آن، به پروفایل شخصی خود منتقل خواهید شد. در پایین این بخش گزینه‌ای با نام Switch Account وجود دارد که با انتخاب آن می‌توانید به اکانت‌های دیگر خود منتقل شوید که خوشبختانه، این بخش از اپلیکیشن نیز به طور رایگان در دسترس قرار دارد. در پایین‌تر نیز سه گزینه همراه با آیکون مشاهده خواهیم کرد که دو بخش از آن‌ها، ابزاری جدید است که توسط Grab for Instagram به اینستاگرام اضافه شده است.

grab

آیکون اول Liked نام دارد که با لمس آن به تصاویری که در اینستاگرام لایک کرده‌اید منتقل خواهید شد. نکته‌ی بسیار با ارزشی که در این بخش در نظر گرفته شده است امکان نمایش کامل عکس‌های لایک شده است. در نسخه‌ی اصلی اینستاگرام شما مجبور به تماشای عکس‌های لایک شده در حالت Grid و 3 ستونه بودید که طبیعتا برای دیدن سایز اصلی هرکدام، محبور به لمس آن‌ها بودید. در Grab for Instagram اما توسط گزینه ای که در نوار آبی رنگ بالا وجود دارد می‌توانید بین دو حالت Grid و سایز اصلی سوئیچ کنید و به آسانی به مرور تصاویر لایک شده بپردازید.

grab menu2 5cc65

آیکون دوم به ابزار Bookmark اختصاص یافته است که مانند بخش‌های جدید دیگری که Grab for Instagram به اینستاگرام اضافه کرده است، از امکاناتی بوده که جای خالی آن در اینستاگرام به شدت احساس می‌شود. تصور کنید قصد دنبال کردن شخصی را بدون فالو کردن او دارید. یا در حالتی دیگر، برای یک اکانت Private درخواست فالو می‌فرستید که طبیعتا با خروج از اپلیکیشن و در صورت رد درخواست شما، شاید برای پیدا کردن مجدد آن پروفایل به مشکل بخورید. اگر هر کدام از دو مشکل بالا را دارید می‌توانید به آسانی و با لمس گزینه‌ی Bookmark در صفحه‌ی آن‌ها، نام کاربریشان را بوکمارک کنید.  از آنجایی که این بوکمارک تنها آدرس پیج اشخاص بوده و به عکس‌های موجود در آن‌ها ارتباطی ندارد، برای پروفایل‌های Private نیز کاربردی خواهد بود.

ابزار سوم که Stack نام گرفته است دومین بخش اختصاصی Grab for Instagram بوده که شایسته‌ی حضور در نسخه‌ی اصلی اینستاگرام است. توسط این بخش می‌توانید تصاویر مختلف اینستگرام را بدون آنکه لایک کنید، در یک کالکشنی جداگانه جمع آوری کنید. امکان ساخت نامحدود کالکشن نیز در نظر گرفته شده است تا بتوانید به طور آسان تری به مدیریت عکس‌های مورد نظر بپردازید. تصور کنید چندین پیج در رابطه با آشپزی، حیوانات و تکنولوژی را فالو کرده‌اید. با کمک Grab for Instagram می‌توانید به جای آنکه تمام تصاویر مورد نظرتان را با لایک کردن به بخش لایک شده‌ها بفرستید، توسط ابزار Stack آن ها را به کالکشن مربوط به موضوع آن منتقل کنید. به این ترتیب، برای مثال تمام تصاویر مربوط به آشپزی یا تکنولوژی در پوشه‌های مجزا و مربوط به خود قرار خواهند گرفت. این کار توسط بوکمارک کردن لینک عکس و پست مربوطه صورت می‌گیرد بنابراین تنها جایی که مجددا می‌توانید به این پوشه‌ها دسترسی داشته باشید، همین اپلیکیشن Grab for Instagram خواهد بود.

grab post2 dad08

در بخش پایینی از منوی کناری، یک فضای تیره رنگ قرار دارد که بخش‌های مختلفی را برای شما آماده سازی کرده است. گزینه‌ی اول یعنی Feed شما را به صفحه‌ی اصلی اینستاگرام خواهد برد تا بتوانید جدیدترین پست‌های ارسال شده را در این بخش مشاهده کنید. تماشای عکس‌های فید در دو حالت Grid و سایز اصلی ممکن است و امکانات ویژه‌ای نیز در آن در نظر گرفته شده است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت. گزینه‌های بعدی نیز به ترتیب Nearby (تصاویر مربوط به افراد نزدیک به شما، نیازمند فعال بودن موقعیت یاب)، Popular (تصاویر محبوب و لایک شده توسط افراد دیگر، همانند بخش Explore در اینستاگرام)، Camera (انتقال به دوربین دستگاه و ثبت عکس یا ویدئو برای آپلود در اکانت شما) و در نهایت Search که می‌توانید توسط آن به جستجوی هشتگ یا آیدی‌های مختلف بپردازید که در این بخش نیز شاهد دو ویژگی جالب بودیم که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

امکانات اضافه شده:

Feed – Original View

grab

همانطور که در بالا گفته شده شد دو بخش از موارد گفته شده یعنی Feed و Search دارای ویژگی‌های جدیدی هستند که استفاده از اینستاگرام را بسیار لذت بخش تر خواهند کرد. در بخش Feed و در حالت نمایش سایز اصلی، شما می‌توانید با نگه داشتن انگشت خود روی عکس ها، یا کلیک روی منوی سه نقطه در زیر هر عکس، به گزینه‌های Download (دانلود عکس یا ویدئوی مربوطه)، Stack (انتقال به آلبوم‌های مجزا که در بالا به آن اشاره شد)، Repost (امکان پست مجدد عکس یا ویدئوی مربوطه) و در نهایت Share دسترسی خواهید داشت.

Feed – Grid View

grab feedgri2 0340f

فید در حالت نمایش Grid نیز منوی ذخیره و… را در بر دارد اما با یک تفاوت که در این حالت شما می‌توانید با نگه داشتن انگشت خود روی هر عکس (که به صورت بندانگشتی و سه ستونه در کنار هم قرار گرفته اند) منوی مربوطه را باز کنید و امکانات ذکر شده در بالا را در اختیار داشته باشید. موضوع جالبی که به آن اشاره کردیم نیز قابلیت انجام کارهای گروهی است به طوری که می‌توانید برای مثال 26 عکس مارک شده را به صورت یک جا و تنها با یک لمس، لایک یا دانلود کنید یا به Stack انتقال دهید.

Search

grab

در بالا اشاره کردیم که بخش جستجوی Grab for Instagram نیز دو ویژگی جدید را به همراه داشته است. به کمک ویژگی اول یعنی multiple hashtags می‌توانید در بخش تگ ها، به صورت چندگانه و همزمان به جستجو بپردازید به این معنا که در کادر مربوطه، بیش از یک تگ را وارد کنید و تنها پست‌هایی را مشاهده کنید که هر دو تگ وارد شده در آن وجود داشته باشد که دقت جستجو را، ده‌ها برابر افزایش خواهد داد. ویژگی دوم نیز به بخش تگ‌ها مربوط است به طوری که می‌توانید تگ‌ها را تنها در میان عکس ها، یا تنها در میان ویدئوها جستجو کنید که کاربردی بودن این بخش را چندین برابر خواهد کرد.

Feed Slides یا Slideshows
با این دو ویژگی می‌توانید عکس‌ها را (هم در بخش فید، و هم در بخش‌های دیگر) به صورت اسلاید تماشا کنید. اسلاید به دو صورت دستی و خودکار قابل نمایش است به طوری که بعد از بزرگ کردن هر عکس، با کشیدن انگشت خود به سمت راست و چپ، می‌توانید به عکس قبل یا بعد بروید. توسط بخش اسلایدشو خودکار نیز می‌توانید با اعمال تنظیمات دلخواه، عکس‌ها را به صورت خودکار و بدون دخالت دست، به نوبت مشاهده کنید.

grab menu3 afdd4

Comment
تا پیش از این معمولا اپلیکیشن‌های مدیریت اینستاگرام امکان ارسال کامنت را نداشتند و در صورتی که قصد ارسال نظر برای عکسی را داشتید، ناچارا باید به اپلیکیشن رسمی اینستاگرام مراجعه می‌کردید. خوشبختانه Grab for Instagram قابلیت نمایش کامنت‌های دیگران و همچنین ارسال مستقیم کامنت از درون اپلیکیشن را دارد.

Tags
افراد تگ شده روی عکس نیز در گذشته تنها در چند اپلیکیشن خاص قابل مشاهده بودند که Grab for Instagram این ویژگی کاربردی را نیز مورد پوشش قرار داده و با کلیک روی آیکون مربوطه، می‌توانید افراد تگ شده در عکس را مشاهده کنید و با لمس نام هر کدام نیز، به پروفایل وی منتقل شوید.

grab post1 3e45d

امکان زوم کردن عکس‌ها، انتخاب لحظه‌ی دلخواه از ویدئوهای 15 ثانیه‌ای، فالو و آنفالو کردن افراد از داخل اپلیکیشن، امکان اشتراک گذاری عکس‌ها یا ویدئوها به صورت مستقیم در Facebook, Twitter, Tumblr, Whatsapp, Snapchat, LINE, Wechat, Email  و طراحی تخت و کاربرپسند از دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن کاربردی به حساب می‌آیند. برای دانلود می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

دانلود از مایکت
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور اپل