سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

سامسونگ نسل بعدی اکسینوس را با هسته‌ اختصاصی خود تست می‌ کند

براساس گزارش‌های منتشر شده، سامسونگ در نظر دارد تا در آینده‌ی نزدیک از هسته‌های پردازشی اختصاصی خود در تراشه‌های اکسینوس استفاده کند. براساس شنیده‌ها هسته‌ی سامسونگ در حال حاضر Mongoose نام دارد که مبتنی بر معماری ARMv8 توسعه می‌یابد. برخی از شایعات به این نکته اشاره کرده که سامسونگ از سال 2011 میلادی در حال توسعه‌ی این هسته‌ها است و در حال حاضر نیز هسته‌های اختصاصی خود را آزمایش می‌کند. برخی از اطلاعات منتشر شده، فرکانس پردازشی این هسته را 2.3 گیگاهرتز عنوان کرده‌اند. ضمنا نتایج بنچمارک منتسب به این هسته‌ی پردازشی نشان از این دارد که در حالت تک هسته‌ای، Mongoose دارای عملکردی به مراتب بهتر از هسته‌های اکسینوس 7420 است، بطوریکه عملکرد آن 45 درصد بهبود یافته است.

براساس اطلاعات جدید منتشر شده، هسته‌ی پردازشی Mongoose سامسونگ دارای قابلیت‌هایی است که آن را همردیف با هسته‌ Cortex-A17 و Cortex-A72 قرار می‌دهد، چراکه سامسونگ از معماری ARM‌ در توسعه‌ی هسته‌ی اختصاصی خود استفاده می‌کند.

با توجه به انتشار اخبار در خصوص توسعه‌ی هسته‌ی اختصاصی سامسونگ می‌توان به روشنی دید که این کمپانی در نظر دارد تا نسل بعدی پرچمدار خود را به‌همراه تراشه‌ای که از وجود هسته‌های اختصاصی بهره می‌برند، روانه‌ی بازار کند. با توجه به گمانه‌ها در خصوص تولید انبوه این تراشه در 9 تا 12 ماه آینده، به نظر می‌رسد باید شاهد معرفی گلکسی S7 سامسونگ در بازه‌ی مارس تا آوریل باشیم.

از جمله‌ی اطلاعات دیگری که در خصوص اکسینوس M1 منتشر شده، می‌توان به بهره‌گیری از معماری ناهمگون در ساخت این تراشه اشاره کرد که در آن از پردازنده‌‌های گرافیکی برای مقاصد پردازش اصلی تراشه استفاده می‌شود. پیروی از معماری ناهمگون امری است که می‌توان استفاده از آن را در تراشه‌های اختصاصی سامسونگ پیش‌بینی کرد. این کمپانی عضو HSA Foundation‌ است که بسیاری از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تراشه در آن عضو هستند و از این‌رو تصمیمات آن‌ها نقشه‌ی راه دنیای تراشه‌ها را شکل می‌دهد.