سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

شواهد نشان از ورود اپل به حوزه‌ی خودروسازی و تغییر ساختار این بخش دارد

کمپانی 123 Systems که در حوزه‌ی ساخت باتری‌های مورد استفاده در خودروها برای کمپانی‌های بسیار شناخته شده فعالیت می‌کند، شکایتی را علیه اپل به دادگاه ارائه کرده که براساس آن اپل در تلاش است تا متخصصان این کمپانی را به استخدام خود درآورد. کارشناسان این موضوع را به عنوان علت اثبات ادعای خود در مورد ورود اپل به حوزه‌ی خودروسازی مطرح می‌کنند.

اپل در دو فصل اخیر، 13 و 18 میلیارد دلار سود خالص را به جیب زده است. مجموع سود خالص کسب شده توسط اپل در دو فصل اخیر تقریباً با بودجه‌ی تحقیق و توسعه‌ی کل کمپانی‌های خودروسازی در چهار ماه برابری می‌کند، از این‌رو می‌توان به روشنی دید که اپل از نظر مالی نیز مشکلی برای ورود به این حوزه ندارد.

از سویی دیگر، کارشناسان به این نکته اشاره می‌کنند که خوردوهای الکتریکی در حال حاضر بسیار گران قیمت هستند. این موضوع بدین معنی است که شاید در آینده‌، فرآیند استفاده از خودروها متحول شود و خودروهای هوشمند الکتریکی بصورت اشتراکی بین خریداران مورد استفاده قرار گیرند؛ یعنی به جای خرید خودرو، استفاده از خوردوهای هوشمند بصورت پرداخت آبونمان ماهیانه باشد. این موضوع باعث کاهش شدید هزینه‌های تأمین انرژی و استفاده از خودروها در طول ۲۴ ساعت می‌شود. ضمناً باید به حل مشکل پارکینگ نیز در سطح شهرها اشاره کرد.

چنین ساز و کاری می‌تواند روش تجارت و کسب و کار تسلا را نیز تغییر دهد. تسلا خودروهای الکتریکی خود را با قیمت‌های نسبتاً بالا توسعه می‌دهد. ضمناً روش‌های نگهداری و تأمین انرژی برای این خودروها نیز با وجود وابستگی به انرژی‌های تجدید پذیر، بسیار پر هزینه است.