سخن بزرگان

فرانسوا ولتر :

سعادت مثل هر فضيلتي از دو چيز به وجود مي آيد، صرفه جويي و كوشش.

مایکروسافت ارتقا از نسخه پیش نمایش ویندوز 10 را به نسخه RTM رایگان اعلام کرد

گابریا آئل، مدیر برنامه‌ی ویندوز اینسایدر مایکروسافت، از امکان بروزرسانی نسخه پیش‌نمایش ویندوز 8 به نسخه RTM خبر داده است. می‌توان از خبر جدید مایکروسافت چنین برداشت کرد که تمامی کاربرانی که نسخه‌ی پیش نمایش ویندوز ۱۰ را بر روی کامپیوترهای خود نصب کرده‌اند، می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌‌ای، سیستم عامل خود را به نسخه‌ی RTM ارتقا دهند. این اقدام مایکروسافت کمی عجیب به نظر می‌رسد، زیرا باور کردن این که مایکروسافت سیستم عامل خود را به طور کاملا به کاربران عرضه می‌کند، کمی سخت و دور از انتظار است.

به نظر می‌رسد یکی از مشکلات بزرگی که مایکروسافت با این اقدام خواهد داشت، سوءاستفاده برخی کاربران است؛ یعنی برخی افراد صرفا به منظور برخورداری از سیستم عامل رایگان، نسخه‌ی پیش نمایش را نصب کرده و سپس آن را به نسخه‌ی RTM ارتقا خواهند داد. به همین دلیل مایکروسافت باید به دنبال راهی برای حل چنین مشکلاتی باشد.

نسخه‌ی RTM تابستان سال جاری عرضه می‌شود

احتمالا مایکروسافت به کاربرانی که نسخه پیش نمایش را نصب کرده‌اند، اجازه‌ی نصب نسخه‌ی RTM را به طور رایگان بدهد؛ اما با این حال احتمالی هم وجود دارد که برای فعال کردن این نسخه به یک لایسنس نیاز باشد و به همین دلیل ممکن است فقط به مدت محدودی نسخه‌ی رایگان در دسترس باشد. در این بین تکلیف کاربرانی که نسخه‌های ۷ و ۸.۱ سیستم عامل ویندوز به طور پیش فرض بر روی سیستم آن‌ها نصب شده‌ است مشخص نیست؛ زیرا معمولا این دسته از کاربران به لایسنس ویندوز دسترسی ندارند. 

در حقیقت مباحث بسیاری برای بررسی در این خصوص وجود دارد، و به احتمال زیاد مایکروسافت جزئیات و شروط بیشتری را قبل از رایگان کردن سیستم عامل خود در نظر گرفته است. شاید هم اساسا این کمپانی قید درآمدزایی از فروش خود سیستم عامل را زده و به دنبال برنامه‌های درآمدزایی دیگر از ویندوز است.